Durszlak.pl


free counters

Blog > Komentarze do wpisu

Nie da się uciec przed pizz±

   Broniłam się przed tym wpisem i broniłam, ale w końcu się poddałam. Nie sposób pisać o kuchni włoskiej nie wspominaj±c o najbardziej znanym włoskim daniu. Cienki placek z ciasta chlebowego, pomidor, mozzarella i listek bazylii. Pizza - prosta rzecz, a budzi tyle emocji.

   Wiele by można pisać o historii. O kawałku jagnięcej skóry, na którym kto¶ w 997 roku napisał w języku latino volgare, czyli łacin± ludow±, słowo „pizza”. Albo o ksi±żce "Napoli, contorni e dintorni" z 1830 roku, w której znalazł się opis pizzy z pomidorami, mozzarell± i bazyli±. Albo o Francesco De Bourcard, który w "Usi e costumi di Napoli e contorni descritti e dipinti" z 1866 roku opisywał różne rodzaje pizzy, w¶ród dodatków wymieniał oliwę, czosnek, ser, bazylię, smalec, mozarellę, ryby, pomidory, szynkę, małże.

    Jedno jest pewne – niekwestionowan± ojczyzn± pizzy jest Neapol. Dopiero na pocz±tku XX wieku zaczęła pojawiać się w innych czę¶ciach Włoch, a po II wojnie ¶wiatowej wraz z emigrantami wyruszyła na podbój ¶wiata.

    Dzi¶ pizza neapolitańska to Gwarantowana Tradycyjna Specjalno¶ć Unii Europejskiej. Jej ciasto przygotowuje się z silnej, wysokoglutenowej m±ki typu 00 ewentualnie 0, drożdży, wody i soli. Pizza neapolitańska występuje wła¶ciwie w dwóch wariantach – Pizza marinara z pomidorami, czosnkiem, oregano i oliw± oraz Pizza Margherita z pomidorami, mozzarell± z bawolego mleka, bazyli± i oliw±. Powinna być pieczona w piecu opalanym drewnem, w temperaturze 485ºC przez około 90 sekund.

Na szczę¶cie istnieje wiele odmian pizzy, na prawdziw± neapolitańsk± warto wybrać się do Neapolu, a w domu przygotować sobie „Pizza fatta in casa” z mojego przepisu.

Uwaga: ciasto ro¶nie 20 godzin, więc przygotowanie go należy rozpocz±ć z jednodniowym wyprzedzeniem.

 

 

Pizza fatta in casa,

czyli pizza domowa

 

 

 

Składniki:

150 gr silnej m±ki (chlebowej)

250 gr m±ki tortowej ekstra

280 ml ciepłej wody

łyżeczka soli

10 gr ¶wieżych drożdży

łyżeczka soli

 

dowolne dodatki:

¶wieże pomidory lub sos pomidorowy

mozzarella ods±czona i pokrojona w plastry

oregano

bazylia

ser stracchino

gorgonzola

rukola

oliwki

karczochy

szynka dojrzewaj±ca

pieczarki

itp.

 

Przygotowanie:

  1. Oba rodzaje m±ki przesiać do miski. Zrobić wgłębienie w ¶rodku.

  2. Drożdże rozpu¶cić w 250 ml wody. W dołek w m±ce wlać rozpuszczone drożdże i mieszać widelcem, zagarniaj±c m±kę do ¶rodka.

  3. W pozostałej wodzie rozpu¶cić sól. Dodać do ciasta i zagnie¶ć.

  4. Wyłożyć ciasto na posypan± m±k± stolnicę i wyrabiać ciasto przez 20 minut, aż będzie gładkie i nie będzie się kleić.

  5. Przełożyć ciasto do miski, przykryć i wstawić na 12 godzin do lodówki.

  6. Po 12 godzinach wyj±ć ciasto, zagnie¶ć energicznie przez 15 minut, podzielić na trzy czę¶ci, przykryć i odstawić do ponownego wyro¶nięcia na 8 godzin, najlepiej w chłodne miejsce. Po tym czasie ciasto jest gotowe do rozci±gania i pieczenia.

  7. Piekarnik nagrzać do temp. 230-250 stopni. Idealnie byłoby użyć kamienia do pieczenia pizzy, który należy wcze¶niej wygrzać w piekarniku. W innym przypadku należy wyłożyć blachę papierem do pieczenia.

  8. Ciasto rozci±gn±ć na placki o ¶rednicy około 30 cm. Użyć dowolnych dodatków. Piec aż brzegi zaczn± się rumienić.

    Buon appetitto!

 

Pizza z past± truflow± z Nursji i serem stracchino. Po upieczeniu skropiona oliw± truflow±.

pizza

'Nduja, mozzarella di bufala i cime di rapa

pizza con nduja, buffala e cime di rapa

wtorek, 28 paĽdziernika 2014, alicjajulia

Polecane wpisy