Durszlak.pl


free counters

Blog > Komentarze do wpisu

Jesienna sałatka na pocieszenie

   Jesienna aura nastraja mnie melancholijnie. Zanim przestawię się na jesienny tryb muszę poprawiać sobie nastrój drobnymi przyjemnościami. Dzisiaj przygotowałam jesienną sałatkę z karmelizowaną dynią. Celowo nie podaję ilości składników. W tej sałatce panuje pełna dowolność, w zależności od apetytu, nastroju i preferencji biesiadników. Łączy ona w sobie ostrość rukoli, słodycz dyni i słony smak sera. Ja użyłam do niej parmigiano reggiano stagionato 30 mesi, czyli parmezan, który leżakował 30 miesięcy, ale tu także panuje pełna dowolność. Równie dobry będzie owczy pecorino, czy nasz rodzimy oscypek lub kozi dojrzewający ser łomnicki

 

Insalata d'autunno con zucca,

czyli jesienna sałatka z dynią

 

Składniki:

garść rukoli na osobę

kawałek dyni piżmowej

łyżka masła

łyżka miodu

pestki dyni

parmigiano reggiano

oliwa

crema di balsamico

Przygotowanie:

1. Dynię oczyścić z nasion, obrać i pokroić w kostkę. Rukolę umyć i osuszyć.

2. Na patelni rozgrzać masło, smażyć dynię około 7-8 minut. Dodać miód i smażyć jeszcze przez chwilę, aż miód zacznie karmelizować. Potrząsnąć patelnią, aby cała dynia pokryła się miodem. Odstawić i ostudzić.

3. Na drugiej patelni uprażyć pestki dyni. Rozgrzać suchą patelnię, wsypać pestki i ogrzewać od czasu do czasu mieszając. Gdy pestki zaczną podskakiwać odstawić i ostudzić.

4. Na talerzach ułożyć rukolę i dynię. Posypać wiórkami parmezanu (do strugania sera używam obieraczki do warzyw) i pestkami dyni. Skropić oliwą i crema di balsamico.

Buon appetito!

 

insalata con zucca

 

 środa, 18 września 2013, alicjajulia

Polecane wpisy