Durszlak.pl


free counters

Blog > Komentarze do wpisu

Spoczywający na laurach

    W mitologii grecko-rzymskiej był symbolem mądrości,  zwycięstwa i chwały.  Wieniec laurowy zdobił głowy zwycięzców i poetów zasługujących na najwyższe uznanie.

    Laurus nobilis to wiecznie zielone drzewo lub krzew powszechnie występujący w rejonie Morza Śródziemnego. Uprawiany jako krzewy ozdobne, żywopłoty i jako roślina przyprawowa. Liście wawrzynu szlachetnego, bo tak brzmi jego polska nazwa, używa się do aromatyzowania mięs, ryb, dodaje się je do zup, gulaszów, sosów. Są składnikiem słynnych mieszanek przyprawowych, zawiera je francuski „bouquet garni” i indyjska „garam masala”.

    Liście laurowe są bardzo charakterystyczne dla kuchni południowych Włoch, a w szczególności dla kuchni sycylijskiej. Włoskie Ministerstwo Rolnictwa, Żywności i Leśnictwa umieściło laur na liście tradycyjnych włoskich produktów (Prodotti Agroaglimentari Tradizionali) jako typowy produkt sycylijski. Popularne na południu Włoch żywopłoty laurowe budzą moją zazdrość i żal, w naszych warunkach klimatycznych wawrzyn nie przetrwa zimy, ale niedużą roślinę można uprawiać w doniczce.

    W kuchni świeże liście z powodzeniem można zastąpić suszonymi. Należy je używać z umiarem, gdyż są bardziej aromatyczne od świeżych.  

 

Branzino al forno con rami d`alloro e limone,

czyli okoń morski pieczony z gałązkami drzewa laurowego i cytryną

 

Składniki:

4 nieduże okonie morskie, nazywane również labraks, Sea Bass lub (nieprawidłowo) strzępiel

1 cytryna

2 gałązki drzewa laurowego lub 8 listków

sól

oliwa

białe wino

Przygotowanie:

  1. Okonie wypatroszyć, obciąć płetwy, oskrobać z łusek. Ja usuwam głowy, ale można piec ryby w całości. Umyć i ostrym nożem lekko naciąć skórę.
  2. Tak przygotowane tuszki natrzeć solą na zewnątrz i w środku. Odstawić na pół godziny.
  3. Nagrzać piekarnik do 220 stopni.
  4. Cytrynę umyć i pokroić na cienkie plastry.
  5. Dno żaroodpornego naczynia posmarować oliwą. Ułożyć labraksy, do wnętrza każdej ryby włożyć po listku laurowym, gałązki lub pozostałe listki ułożyć na wierzchu wraz z plasterkami cytryny.
  6. Wstawić naczynie do piekarnika, po 10 minutach zmniejszyć temperaturę do 190 stopni i piec kolejne 10 minut.
  7. Ryby wyjąć z piekarnika i skropić winem, odczekać chwilę, aby wino wniknęło w rybę.

Buon appetito!

branzino al fornoponiedziałek, 15 października 2012, alicjajulia

Polecane wpisy